Fundacja Litofania im. Romana Szlachetki

Aby chronić dorobek twórczy Romana Szlachetki Ewa Szlachetka-Depak oraz Małgorzata Szczygieł założyły Fundację Litofania im. Romana Szlachetki która również rozpowszechnia wiedzę i umiejętności ceramiczne wśród dzieci i dorosłych. 

Autor obiektów: Roman Szlachetka (1954–2012) – artysta ceramik, rzeźbiarz, malarz, projektant, pedagog. Ukończył Wydział Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Od 1980 roku pracował w Zakładach Porcelany „Ćmielów”. W latach 1990–2001 był głównym projektantem kształtów. Z porcelany tworzył formy użytkowe i unikatowe: płaskorzeźby, litofanie oraz abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarskie. Porcelanę wykorzystywał także jako podobrazie dla kompozycji malarskich, realistycznych oraz abstrakcyjnych. Jego prace zdobyły liczne nagrody.

Roman Szlachetka technikę litofanii odkrył „na nowo” i stosował na swój własny sposób. Litofania tworzona Jego dłońmi stawała się autonomicznym rysunkiem lub obrazem w mistrzowskim wykonaniu. W 2020 roku Ewa Szlachetka-Depak oraz Małgorzata Szczygieł chcąc ochronić i zachować efekty Jego pracy twórczej utworzyły Fundację. Fundacja Litofania im. Romana Szlachetki, która ma swoją siedzibę w Litofania Studio Ceramiki w Krakowie.

facebook.com/im.RomanaSzlachetki/

Zapraszamy do udzielania darowizn na cele statutowe:
na konto: 61 1140 2004 0000 3402 8053 1508

Zapraszamy do zapoznania się z celami jakie realizuje Fundacja:

Statut Fundacji Litofania im. Romana Szlachetki

§1

Fundacja pod nazwą: „Fundacja Litofania im. Romana Szlachetki” , zwana dalej fundacją, została ustanowiona przez osoby: Małgorzata Szczygieł, Ewa Szlachetka-Depak, zwane dalej „Fundatorkami”, aktem notarialnym sporządzonym w dniu 16 czerwca 2020 roku  przed asesorem notarialnym Beatą Nieniewską, notariuszem prowadzącym Kancelarię Notarialną w Krakowie przy ul. Kobierzyńskiej 98/62, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Oz. U. z 1991 r. nr 46 poz. 203) oraz niniejszego statutu.

§2

Postanowienia ogólne

  1. Siedzibą Fundacji jest Kraków.
  2. Fundacja prowadzi działalność na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej oraz za granicą.
  3. Organem nadzoru właściwym ze względu na cele Fundacji jest minister właściwy do spraw kultury.
  4. Fundacja jest ustanowiona na czas nieoznaczony.
  5. Fundacja prowadzi m.in. działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
  6. Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna.

§3

Fundacja prowadzi swoją działalność realizując następujące cele:

  1. Opieka nad dorobkiem artystycznym Romana Szlachetki, w tym nad katalogowaniem i kolekcjonowaniem Jego dzieł. Rozpowszechnianie wiedzy o twórczości.
  2. Wspieranie, ochrona i propagowanie polskiej kultury, w zakresie sztuk wizualnych, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku w dziedzinie ceramiki artystycznej, oraz porcelany użytkowej oraz unikatowej.
  3. Wspieranie przedsięwzięć z zakresu edukacji, nauki i oświaty. Inicjowanie i upowszechnianie edukacji artystycznej i kulturalnej, w tym wiedzy o sztuce i kulturze współczesnej, a także o ekologii i zdrowiu.
  4. Wspieranie i niesienie pomocy zmierzającej do rozwoju intelektualnego, kulturalnego i zawodowego dzieci i młodzieży twórczo uzdolnionej.
  5. Inicjowanie i wspieranie wszelkich działań i inicjatyw zmierzających do harmonijnego rozwoju i wzbogacania przestrzeni publicznej (plenery).
  6. Tworzenie warunków dla funkcjonowania i współpracy pomiędzy osobami i instytucjami działającymi w obszarach związanych z kulturą, sztuką, wzornictwem, rewitalizacją oraz ekologią i zdrowiem, oddziałujących na rozwój lokalny i regionalny. Współpraca ze specjalistami m.in. terapeuci, fizjoterapeuci, lekarze, wykładowcy, historycy sztuki.
  7. Prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej kultury, sztuki, wzornictwa, ekologii i zdrowia.

§4

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  1. Katalogowanie i kolekcjonowanie dzieł sztuki i dokumentacji na temat twórczości Romana Szlachetki.
  2. Rozpowszechnianie wiedzy o twórczości poprzez organizację wystaw, wykładów, pokazów, warsztatów dotyczących twórczości Romana Szlachetki, z zakresu sztuk wizualnych, warsztatów ceramicznych, ekologii i zdrowia. Udział w targach. Finansowanie niezbędnych materiałów do tych działań.
  3. Ochronę autorskich praw osobistych i wizerunku Romana Szlachetki. Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat poprzez odpłatne udostępnianie projektów i kopii prac oraz prac wzorowanych ma działaniach Romana Szlachetki, m.in. tworzonych w technice litofanii lub podejmujących temat nawiązujący do przyrody. Finansowanie działań i materiałów niezbędnych do ich utworzenia.
  4. Organizowanie i finansowanie imprez ekspozycyjnych, plenerów, szkoleń, seminariów naukowych, wykładów, warsztatów a także krajowych i międzynarodowych projektów, promujących polski design, a także szeroko pojęte ceramikę, sztukę, ekologię i zdrowie.
  5. Prowadzenie działalności popularyzatorskiej, edukacyjnej, informacyjnej i wydawniczej. Finansowanie pism branżowych i innych publikacji.
  6. Organizacja współpracy, tworzenie wspólnych projektów z jednostkami zajmującymi się ceramiką, sztuką, zdrowiem, ekologią. Podnoszenie kwalifikacji instruktorów warsztatów ceramicznych, terapeutów oraz fizjoterapeutów.
  7. Wspieranie i prowadzenie programów badawczo-rozwojowych w dziedzinie kultury i sztuki, designu, wzornictwa użytkowego, terapii sztuką, służących rozwojowi i upowszechnianiu wiedzy o współczesnej kulturze, sztuce i zdrowiu człowieka.
  8. Wspieranie, promowanie i upowszechnianie rozwoju kultury i sztuki, w tym także sztuki pojawiającej się w przestrzeni publicznej oraz ułatwianie i zwiększanie dostępu społeczeństwa do kultury i sztuki.
  9. Organizowanie oraz finansowanie konkursów i nagród za prace artystyczne oraz naukowe dotyczące ekologii i zdrowa.
  10. Organizacja spotkań indywidualnych i grupowych dotyczących działań artystycznych, kultury, sztuki, wzornictwa, rewitalizacji oraz ekologii i zdrowia społeczeństwa. Współpraca ze specjalistami w tych dziedzinach.
  11. Organizowanie i finansowanie festiwali, wyjazdów, koncertów, wystaw, plenerów oraz innych form propagowania ceramiki, sztuki i zdrowia oraz finansowanie działań marketingowych i edukacyjnych związanych z działalnością Fundacji.
  12. Współpracę krajową i zagraniczną z instytucjami oraz osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celami Fundacji.
  13. Współpracę z administracją samorządową i rządową oraz mediami i jednostkami gospodarki, nauki i kultury (muzea, galerie domy kultury itp.) w kraju i za granicą, w zakresie objętym celami Fundacji.
  14. Wspieranie rozwoju talentów artystycznych dzieci i młodzieży poprzez pomoc umożliwiającą edukację, oraz udział w kursach mistrzowskich, praktykach artystycznych, festiwalach i konfrontacjach oraz organizowanie wydarzeń na rzecz rozwoju i promocji dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej.
  15. Tworzenie przestrzeni wymiany informacji i myśli (w tym przestrzeni w Internecie), a także utworzenie Studia Ceramiki i Galerii Sztuki.

§5

Majątek i dochody Fundacji

  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski, na który składają się środki finansowe w wysokości 1000 (jeden tysiąc) złotych na działalność statutową Fundacji, wniesione przez Fundatorki w gotówce oraz rzeczy i prawa nabyte przez Fundację w toku jej działania.
  2. Majątek Fundacji pochodzi z:
    a). dotacji, grantów, subwencji, darowizn, spadków i zapisów oraz innego rodzaju przysporzenia majątkowe poczynione na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne oraz inne podmioty
    b). zbiórek i imprez publicznych, odpłatnych działań Fundacji,
    c). zwrotnych oraz bezzwrotnych dotacji krajowych oraz międzynarodowych programów, projektów czy inicjatyw.
  3. Całość dochodów uzyskiwanych przez fundację jest przeznaczona na działalność statutową.
  4. Gospodarka finansowa fundacji będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  5. Jeżeli przekazaniu środków majątkowych nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.

§6

Skład i organizacja zarządu, oraz sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia zarządu i jego członków 

  1. Zarząd Fundacji składa się od 1 do 7 osób i jest powoływany i odwoływany przez Fundatora w drodze uchwały na 4-letnią kadencję z zastrzeżeniem ust. 2.
  2. Fundatorki, o ile zdecydują się wejść w skład Zarządu, stają na czele Zarządu jako Prezes lub Wiceprezes Zarządu albo wyznacza Prezesa Zarządu spośród Członków Zarządu. Fundator wchodzi w skład Zarządu na nieoznaczoną czasowo kadencję.
  3. W przypadku śmierci Fundatora w prawa jego wstępuje osoba wyznaczona w tym celu aktem woli lub (gdy nie wyznaczył on takiej osoby) spadkobierca, a w razie wielu spadkobierców – wyznaczony przez nich wspólny pełnomocnik.
  4. Członkowie Zarządu mogą pełnić funkcję więcej niż jedną kadencję.
  5. Osoba sprawująca mandat Członka Zarządu może być pracownikiem Fundacji.
  6. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku Zarządu dwuosobowego lub trzyosobowego wymagana jest obecność co najmniej dwóch Członków.
  7. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
  8. Zarząd może również podejmować uchwały w trybie obiegowym. Uchwały w trybie obiegowym podejmowane są bezwzględną większością głosów wszystkich Członków Zarządu. Możliwość głosowania kończy się w ciągu 7 dni od momentu poddania uchwały pod głosowanie.
  9. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
    a). pisemnego zrzeczenia się.
    d). odwołania przez Fundatora.
  10. Odpowiedzialność Członka Zarządu względem Fundacji ograniczona jest do odpowiedzialności za szkody wyrządzone umyślnie w związku z pełnioną funkcją.
  11. Do składania i odbierania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu Fundacji samodzielnie w każdym przypadku lub dwóch członków Zarządu działających łącznie.
  12. Zarząd kieruje działalnością Fundacji oraz reprezentuje Fundację na zewnątrz, a także jest odpowiedzialny za realizację jej celów statutowych. Zarząd sprawuje nadzór nad majątkiem Fundacji oraz przyjmuje darowizny, spadki, zapisy i inne przysporzenia majątkowe na rzecz Fundacji.
  13. Zarząd wyznacza zasadnicze kierunki działalności i rozwoju Fundacji.
  14. Zarząd ma prawo zmieniać Statut Fundacji.

§7

Postanowienie końcowe

  1. Fundacja ulega likwidacji w przypadku decyzji Fundatorek o zakończeniu działalności Fundacji.
  2. Likwidację Fundacji przeprowadza likwidator lub likwidatorzy powoływani przez Fundatora. Fundator określa przeznaczenie środków majątkowych pozostających po likwidacji Fundacji z uwzględnieniem celów Fundacji.
  3. Połączenie Fundacji z inną fundacją może nastąpić jedynie za zgodą Fundatora, oraz o ile nie pociąga za sobą istotnej zmiany celów Fundacji.
  4. Zmiana Statutu nie może polegać na istotnej zmianie celów Fundacji.